Sziasztok!
Elsőként had említsem meg, hogy van akinek a fényérzékenység nem adottság, hanem egy gyógyszer hatására alakulhat ki. Bizonyos gyógyszerek ugyanis fényérzékenységet okoznak. Nekem a napallergia úgy jön elő, hogy kis viszkető hólyagok lesznek a bőrömön la szemem pedig kifolyik, ezek mellett hányingerem van, szédülök és a meleget nagyon rosszul. bírom. Szerintem az uccsó tünetegyüttes inkább pszichés. :D em is húzom tovább az időt, jöjjenek hát a tények és az orvosi dolgok.
A betegek többnyire nem feltételezik, hogy bőrtüneteikért a fény a felelős. Azonban nem kizárólag az erős, nyári napsugárzás okozhat problémákat, a tünetek már a téli napsütés, különösen érzékeny egyének esetében pedig a zárt térben használt világítótestek hatására is jelentkezhetnek. Ez mondjuk nagyon durva. amúgy engem sokan kiröhögnek amikor napszemüveget hordok télen, de nekem attól is ömlik a könny a szememből és nem tudom nyitva tartani. :-s
A betegek általában az UVA sugárzásra érzékenyek. Fényérzékenység számos okból adódóan jelentkezhet.
Kiválthatják belsőleg alkalmazott gyógyszerek, kémiai- és illatanyagok, növények. Hajlamosító tényező még bizonyos autoimmun betegségek megléte, különösen a lupus erythematosus. Porphyria, más néven bíborbaj rendellenesség esetén. Polimorph fénykiütés, actinic prurigo, napfény hatására jelentkező csalánkiütés, krónikus fotoszenzitív dermatitisz, genetikai rendellenességek; mind hajlamosítanak fényérzékenységre. Nekem a csalánkiütés szokott jelentkezni.
-Fényérzékenységet kiváltó gyógyszerek:
A fényérzékenységre hajlamosító gyógyszerek hatása jelentkezhet egy egészen váratlan leégés, vagy a napfénynek kitett bőrfelületeken (nyakon, arcon, karokon, kézfejen, lábszáron, lábfejen) száraz, érdes, vagy hólyagos - nem minden esetben viszkető - megjelenő kiütések formájában. A gyógyszerek okozhatnak még onycholysis-t, vagyis a körmök elszíneződését, s a köröm, körömágytól való elválását is. A leggyakoribb esetekben fényérzékenységet kiváltó gyógyszerek a vízhajtó, tetracycline antibiotikumok és gyulladásgátló hatóanyagok.
FAJTÁK
Fotokontakt dermatitisz:
Bizonyos kémiai anyagokkal történő bőrkontaktus toxikus vagy allergiás reakciót okozhat a napfény hatásának kitett bőrfelületen. Ezt a jelenséget nevezzük fotokontakt dermatitisznek. Leggyakoribb kiváltó tényezői a kátrány kivonatot tartalmazó készítmények, illatanyagok és napvédő szerek. A phytophotodermatitis napozást követően, bizonyos növények megérintésének hatására jelentkezik hólyagok és barna csíkok formájában. Főként a zeller, a petrezselyemlevél, -gyökér, sárgarépa, füge, citrusfélék és az ernyős virágzatú fűfélék (például a kaukázusi medvetalp), amelyek fényérzékenyítő psoralen anyagot tartalmaznak.
Lupus erythematosus:
A lupus erythematosus (LE) a bőr betegsége, mely leginkább a fiatal, felnőtt, sötét bőrű nőket érinti. Habár a betegség kialakulásában a napfény döntő szerepet játszik, napvédő krémekkel mégsem tudjuk 100 százalékosan elkerülni. A lupus erythematosus krónikus, az általa megtámadott szervek gyulladásával és károsodásával járó autoimmunbetegség.
Leggyakoribb megjelenési formája, a discoid lupus erythematosus, melyben csúnya, vörös hámló foltok jelentkeznek, melyek fehéres heget hagynak hátra. A betegség leggyakrabban az arcon és az orron jelentkezik, de előfordulhat a hát felső részén, a nyakon és a kézfejen is. Amennyiben a hajtüszők is érintettek, csupasz területek alakulhatnak ki az adott részeken. A betegség az ajkakon is jelentkezhet, fekélyt és hámlást okozva.
Néhány esetben a betegség az egész szervezetet is érinti (SLE). Ilyenkor a beteg napsugárzásnak kitett bőrfelszínén mindenütt kiütések jelentkeznek, a szájban fekély alakul ki és a szőrrel fedett testrészeken annak szétterjedt méretű elvékonyodása tapasztalható. Az SLE befolyásolja az ízületek, a vese, a tüdők, szív, máj, az agy és a vér állapotát. A LE pontos diagnózisának felállításához bőr biopszia szükséges. A vérvizsgálat enyhe vérszegénységet mutathat, vagy a keringő fehér sejtek számának csökkenését. SLE kórkép esetén előfordulhat a normálistól eltérő antinukleáris antitestek (ANA vagy ENA) magas szintje.
Az LE kezelése minden esetben nagyfokú nap elleni védekezést is jelent. A betegek rendszerint helyileg alkalmazható szteroid tartalmú krémet és antimaláriás szereket kapnak. A súlyosabb esetek orális szteroidok és más immunerősítőszerek alkalmazásával kezelhetők.
A porphyria olyan genetikai betegségek összefoglaló neve, melyekben a vérben vagy a szövetekben az átlagosnál magasabb a porphyrin mértéke. A porphyrin olyan kémiai anyag, mely a vérsejtek vörös pigmentjének szintézisében játszik szerepet. Leggyakoribb megjelenési formája, a Porphyria cutanea tarda (PCT) a májban lévő uroporphyrinogen-dekarboxiláz aktivitás csökkenése következtében jön létre. Bizonyos esetekben ez haemochromatosissal áll összefüggésben, mely kórképet felhalmozott vasraktárak jellemeznek. A PCT rendszerint középkorban kezdődik, bizonyos kémiai anyagok hatására, melyek fokozzák a porphyrin termelést a májban. Ilyen anyagok az alkohol, ösztrogén és a vas.
A betegség tüneteiként tapasztalható érzékeny bőr, sebesedés, hólyagosodás és apró ciszták a napfénynek kitett részeken; a kézfejen, s az alkaron. Bizonyos egyéneknél pettyes barna foltok jelentkeznek a szemek körül és erősödik az arcszőrzet. A vizelet jellegzetesen rózsaszín színezetű. Jelen esetben a napvédő krémek sem jelentenek megoldást, így a betegek kénytelenek testüket elfedni a szabadban való tartózkodáskor. Sok esetben a kezelés vérvétellel történik hetente, vagy kéthetente néhány hónapon keresztül mindaddig, amíg a haemoglobin és vas értékek normalizálódnak. Mások számára alacsony dózisú antimaláriás szerek alkalmazása hoz gyógyulást, melyek a porphyrinek oldásában töltenek be fontos szerepet. Errőla betegségről amúgy már írtam a vámpíros cikksorozat kapcsán!
Az Erythropoeticus protoporphyria (EPP) égető érzéssel, duzzanatok megjelenésével jár és kora gyermekkorban kezdődik, az arcon és orron hegek kialakulása és az ujjpercek viaszos megvastagadása jellemzi. A betegség a ferrolaktáz enzim örökletes alul működésének következménye.
A Polimorph fénykiütés főként fiatal felnőtt korú hölgyek közt elterjedt fényérzékenységi forma. A nevében a poly- előtag utal arra, hogy a kiütések számtalan alakot ölthetnek, habár egyénenként a kiütések minden esetben azonosak. Leggyakrabban apró rózsaszín vagy piros csoportos kidudorodások jelentkeznek a karokon. Esetleg más területek is érintettek lehetnek, különösen a mellkas, alsó lábszárak, azonban az arcon rendszerint nem jelentkeznek tünetek.
A betegség minden tavasszal visszatérhet néhány, napos időben, a szabadban töltött óra hatására. Amennyiben a továbbiakban elkerüljük a napfényt, a kiütések néhány napon belül elmúlnak. Előfordulhat, hogy a későbbiekben a tünetek újra kiújulnak, amint a bőrfelület nappal érintkezik. A legtöbb érintett esetében a nyár előrehaladtával a szervezet fokozottan erősödik, s egyre több napfényt képesek tolerálni, kiütések megjelenése nélkül.
Azonban különösen érzékeny egyének esetén a betegség akár a téli hónapokban is jelentkezhet. A biztonságos napvédelem mellett a betegség kezelése helyileg, vagy orálisan alkalmazott szteroidokkal vagy antimaláriás gyógyszerekkel valósul meg. Kora tavasszal végzett fokozatos ultraviola sugárzás megerősítheti és megóvhatja a bőrt a későbbiekben a napfény hatására jelentkező kiütésektől.
Az actinic prurigo főként az atópiás dermatitiszre fogékony lány gyermekeket érinti, különösen az amerikai indiánok népcsoportját. A bőrük és ajkuk erősen viszket egész éven át. Többnyire figyelmen kívül hagyják annak lehetőségét, hogy problémájukat a napfény okozza, de mindenképpen fontos, hogy felöltözzenek, testüket eltakarják, ha a szabadban tartózkodnak.
Napfény hatására jelentkező csalánkiütés
A napfény hatására jelentkező csalánkiütés a fizikai csalánkiütések egy ritka formája, melyben ultraviola sugárzás hatására pár perc alatt kiütések, bőrduzzanatok jelennek meg a bőrön. A reakció rendszerint egy óráig is fennáll. A szájon át alkalmazott antihisztamin készítmények a kezelésben hatásosak lehetnek, de ritkán segítenek a reakció megelőzésében. Elég rossz dolog, mert nagyon ronda és viszket is. :-/
Krónikus fotoszenzitív dermatitisz
A krónikus fotoszenzitív dermatitisz betegség megjelenése viszonylag ritka. Főként idősebb férfiakat érint, egész évben fennálló tünetekkel. Jellegzetes, hogy a napfénynek kitett testrészeken - különösen az arcon, a nyakon és a kézfejeken - a bőr erősen megvastagodott, száraz, viszkető. A kiütések akár 30 másodperc napsütésben töltött idő hatására is jelentkezhetnek, az UVA, UVB, vagy nagyon súlyos esetekben akár már a látható fények hatására is. Néhány esetben kontakt allergia előzi meg (különösen olyan növényekre, mint a kerti krizantém), vagy kontakt fotoallergia ( más néven állandósult fény-reakció).
A kezelés belsőleg alkalmazott szteroid készítményekkel történik. Erős immuncsökkentő gyógyszerek alkalmazása, mint az azathioprine rendszerint elkerülhetetlen. Hosszú ideje fennálló esetekben a bőr biopszia szövettani eredménye a bőr- T-sejtes lymphomához, vagy reticulosishoz hasonló, tehát a krónikus fotoszenzitív dermatitiszt, actinic reticuloid-ként is hívhatjuk.
Érdekesség:
- A napallergia nőknél négyszer gyakoribb, mint a férfiaknál.
- Az olyan családok tagjait érinti gyakrabban, ahol egyébként sem ritka a szénanátha, vagy a házipor- allergia. (Bejött)
- A kalcium gyakran enyhíti a kellemetlen tüneteket. (Ez tuti!!!!)
- A hidrokortizonos kenőcs általában a legjobb gyorssegély. Enyhíti a viszketést és csökkenti a gyulladást.
- Az erős viszketés jól csillapítható antihisztamin tartalmú krémekkel.
- Sok esetben eredményes az antihisztamin-tartalmú tabletta szedése. Erről azonban mindenképpen ki kell kérni orvos tanácsát is.
Általános Tünetek:
- Viszkető, égő érzés a bőrön.
- Kis tűszúrásszerű pontok a bőrön.
- Hatalmas hólyagok a bőrön.
- Pirosodás, fájdalom.
- Csalánkiütés, feldagadás.
- Égő érzés a szemben.
- Égési sérülésekhez hasonló bőrfelület.
- Nedvedzés, hámlás.
Általában a helyi kezelés érvényesül, vagyis gyógyszer és krémek. Megelőzni nem szoktam mivel nem akarok gyógyszert zabálni, a napkrémtől pedig szintén kiütéseim lesznek. Marad az esernyő használata, ha megyek valahova. :-s
Remélem a kíváncsiskodókat ki tudtam elégíteni! ^__^ sajna már nem emlékszem ki hozta szóba :O.... Nem találtam videót érdemben.
Azta...nem is tudtam, hogy a belső szervekre is kihatással van a betegség o_o és néhol pont a napvédő szerek okozzák lol. Esernyő :) tehát te japán styleban nyomod. Jó cikk lett!
VálaszTörlésMadame C.
-Madame C:
VálaszTörlésJaja elég vad :-s Én még olcsón megúsztam szerintem. És a csalánkiütésem sem olyan ronda mint a képeken.
Nos nem éppen, csak egy esernyő van nálam :D
Köszönöm! örülök, hogy tetszett! ^^
Tetszett a cikk.
VálaszTörlésUff de durva némelyik kép vááh :S még szerencse hogy nincs ilyen bajom vagy eddig nem volt. Bővel elég nekem a por és növény allergiám. :S
Amúgy télen az én szememet is nagyon zavarja a féényes nagy fehérség :S de a napszemüveg még nem jutott eszembe :D
MSE
-MSE:
VálaszTörlésÖrülök, ha tetszett! (Y)
Nekem nem a hó miatt, hanem a fény akkor is elég para. XD
Jajj. :(
VálaszTörlésÉn is szedtem olyan gyógyszert, ami fokozottan érzékennyé tett a napra és ekcémám is lett tőle, de nem tudom, hogy a hatóanyag vagy a nap miatt.
Mindenestre szörnyű, hogy mennyire érzékeny tud lenni a bőr és miket tud okozni a napfény. :-s
-Charlotte:
VálaszTörlésSzerintem a hatóanyag tett érzékennyé. :-s
Tudjátok az a vicces, amikor egyik reggel Balázsékat hallgattuk a melóhelyen, az adásban (Sebestyén B. Vadon J. meg mit tudom én kicsoda) Balázs előhozakodott a bőrrák témájával. Mi van ha nem a túl sok nap okozza a bőrrákot, hanem a túl kevés napfény. Mert egy ilyen témát olvasott a neten. A legtöbb bőrráktól és pikkelysömörtől szenvedő ember a skandináv országokban él.
VálaszTörlésErre kaptak egy telefont, hogy egy Szegedi bőrbetegségekkel foglalkozó professzor feljelenti a Balázst, mert megtéveszti az embereket és felelőtlenül kiteszi őket az egészségkárosodás lehetőségének.
Erre csak annyit lehetett válaszolni, hogy behívnak a műsorba egy olyan orvost aki a napfény , mint kiváltó ok mellett teszi le a voksát és egy olyan orvost aki a napfényt, mint jótékony hatású és betegség megelőző "terápiának" ajánlja.
Sajnos a végéről lemaradtam, mert lejárt a munkaidő meg sok volt a műsorban a "zeneszünet".
-Kamupók:
VálaszTörlésHát hallod ez tényleg faszság, egyértelmű, hogy a nap és a fény okozza.
Le a kalappal előtted K nagyon pontos és mélyreható az elemzésed ráadásul jól is jött mert sajnos én is napallergiás vagyok sőt a fénnyel sem vagyok valami jó haverságban:D
VálaszTörlésNekem utoljára ilyen tüneteim tán 5-6 éve volt amikor felelőtlenül a kora délutáni napsütésben strandoltam és a nap végére faszán meg is lett az eredménye:S
Igaz csak annyi történt hogy bepirosodott a bőröm,kibaszottul viszketett és kicsit hajazott a leégésre,de annál jóval szarabb volt.
Szerencsére azóta ésszel játszok és pancsolni is mindig szigorúan 4-5 óra tájban szoktam:DDD
A napsütést mint olyat meg alapból nem csípem ha nyár van ha tél! Mivel tetőtéri kéróban lakunk mindig ügyelek arra hogy a redőny le legyen húzva mert egyszerűen nem bírom elviselni a fényt XD
Idén nyáron képzelheted hogy szenvedtem amikor ilyen 50 fokokat mértek -.-
Megyek elköltözök a Skandináv országokba az való nekem ^^
-Skinny:
VálaszTörlésnagyon örülök, hogy tetszett a cikk! ^_^
Én nem tudom, nem szeretem a túl hideget sem. azt szeretem amikor felhős az ég, de pulcsiban nem fázol.
Hát nem tudom miféle géneket örököltetek, de annak idején amikor én, öcsém, meg a haverjaink fociztunk az egész nyarunkat a napon töltöttük és nem voltam ilyen sápadt fehér mint mostanság. Annyit voltam napom, h az alkaromon egész következő nyárig nem fakult ki a barna szín a bőrömből. Ráadásul semmilyen allergiás reakciót nem váltott ki rajtunk és egyikünknek sincs azóta sem bőrrákja, szóval szerint a napfény O.K.
VálaszTörlésA sok vacak amikkel mérgeznek bennünket nap, mint nap, na attól léphetnek fel allergiás reakciók meg komolyabb betegségek. Simán alkalmazkodna a környezethez a testünk ha nem strapálnák le ennyire szándékosan a gazdasági érdekeiket szem előtt tartó méregkeverők.
-Kamupók:
VálaszTörlésNem vennék erre mérget a porhyria pl a középkortól létezett...
Pedig te is és én is veszem a mérget nap, mint nap :D
VálaszTörlésAmúgy akkor meg rossz gének :P Én jól jártam, ti meg nem XD
-Kamupók:
VálaszTörlésEngem nem ráz mega dolog, nem is szeretem a napfényt, csak ha rohadt hideg van XD