Sziasztok!
Tudom hogy ez a cikk nem a Mortemes embereket érinti , mert eljutott nektek odáig hogy tisztában vagytok a dolgokkal. Ez a cikk a Fashion faven is kint lesz mert a legtöbbe ember aki trendi : nagyon hülye. Én személy szerint imádom az Ed Hardy nevezetű márkát, de az a baj, hogy sokan azt hiszik az ő mintái a saját védjegyei, vagy valamilyen hülye megfontolás miatt egyesek úgy tartják, hogy akin oldcshool tetkó van (amit Ed hardy használt fel a mintáihoz) az, idézem (ezek megtörtént esetek) :
-Te ennyire szereted Ed hardy-t hogy magadra tetováltattad a mintáját?
-Jó az Ed Hardy tetkód!
Úr isten! Álljunk meg egy pillanatra! az nem Ed Hardy sajátja, ez egy nagyon nagyon régi stílus és nem , nem Ed Hardy miatt vannak ilyen tetkóim, hanem azért mert a kedvenc stílusom a new és neo school minták. Most szeretnék erről a két típusról beszélni aztán Ed Hardyról hogy tisztázzuk a félreértést!
Köszönöm a kérdést, akkor most ezt tisztázom a legjobb tudásom szerint. :D Tehát nem az Oldcshool tetkó alakult ki Ed Hardy miatt, hanem Ed hardy vette fel /tanulta meg csinálni a mintákat :). Tehát ez olyan mintha valaki azt hinné, hogy az almás pitéből van az alma és nem fordítva :D.
A tetoválás szó eredete a : tatau , ami polinéz eredetű szó. Tahitiből ered és Joseph Banks természettudós jegyezte fel 1769-ben. A 18.században tattaow és tattow írásmóddal próbálták a fonetikát visszaadni, a tengerészek terjesztették el a tetoválásokat. Az angolosítás miatt lett végül tattoo a szó. A tetoválás lehet esztétikai és társadalmi jelentőségű, bizonyos törzseknél rangot jelent, vagy éppen azt ki milyen törzshöz tartozik. Ma már önmegvalósítás egyik része, a média egyre inkább terjeszti és a divatvilágba is bele ette magát (erről kicsit később). A mai tetoválások felváltották a sittes kikivitelezésű gagyi tetoválásokat, igazi művészetté nőtte ki magát, nagyon sok országban már rendes tetováló találkozók vannak (Magyarországon is szokott lenni) ahol mindenki bemutatja tudását(verseny keretein belül) extrém ruhákat ékszereket piercingeket áruló standokat állítanak fel és alatta folyamatos bemutatók és koncertek mennek. :) Vannak tetovált lány szépségversenyek is, így érdemes elmenni egy-két ilyenre :).
A tetováláson beül rengeteg stílus van, nem fogok mindenre kitérni, a mi esetünkben az Old és a Neo/New school érdekes. A negyvenes években klasszikus kikötői mintákat nevezték oldcshoolnak, matrózokon lehet látni ilyeneket. Nem volt sem elfogadott, sem divatos dolog, de nagyon sok stílust szült. A rockabilly és rock n roll minták is ebből származtathatóak majd a new school is. Általában horgonyok és pin up lányok voltak rájuk varrva, patkó, lóhere, pókháló, csillagok, iránytű, évszámok, női nevek, rózsák, koponyák,fecskék és még sorolhatnám mennyi minden tartozik ide.
Látványra ezek : egyszerűen szerkesztett, kevés színnel bíró fekete tintás tetkók, (akkoriban nem volt túl sok fajta festék :D). Manapság már sokkal dizájnosabbak a minták mint anno. Aki ma képviseli a stílust az Sailor Jerry tetováló mester, kedvelt ábrái: dobókocka, macskafejek, 8-as biliárdgolyó, csajok, pókháló. Sokszor ábrázolják a nők közt: Bettie Page-t, Betty Boop-ot vagy Marylin Monroe-t.
Sailor Jerry
Anno a tetkóknak jelentésük volt a tengerészek közt, itt van pár tetoválás és jelentése:
-szív: A szív tetoválások egyszerűen csodás minták, a szeretetet , nagylelkűséget , tisztaságot és az igazságosságot jelképezik.
-Rózsa: A rózsa a klasszikus szimbólum , hagyományosan azt jelenti, hogy "a szeretet igazi" , illetve a szépséget is kifejezi.
-Horgony: Kezdetben a hajósok körében volt népszerű , a horgony tetoválás gyakran társul félmeztelen női alakokkal, vagy madarakkal például fecskével vagy sirállyal. Az Old School sas a veteránok között volt elterjedt tattoo. A horgony azt jelenti, hogy a tengerész átszelte az Atlanti óceánt
-Világítótorony: a tengerész szülővárosának nevével szerencsét hoz neki útja során.
-Szív lángokkal: az örök szerelmet jelképezni.
-Szív tőrrel a bosszúállás fogadalmát jelképezi.
A sárkány arra utal, hogy a tengerész Kínában szolgált
A teknős azt mutatja, hogy a tengerész átszelte az egyenlítőt
Fecske: Kifejezi a szeretetet, törődést a család és barátok iránt, a ragaszkodást, a hűséget irántuk; azt, hogy a tetoválás viselője mindig visszatér hozzájuk.
Szirén: Egy szintén gyakori tengerész minta. Matrózok sok esetben számoltak be félig nő, félig hal teremtményekről, akik egy sziklán ülve csábítgatják őket. Ezeket a látomásokat betudhatjuk a tengeren töltött hosszú időnek, de még inkább a hosszú idő alatt elfogyasztott jelentős mennyiségű rumnak… A sellő a női energiát szimbolizálja, ami képes a férfiak hajóját a sziklák közé csábítani.
Nos mint már tudjuk az első tetkókat, amik nem törzsi jellegűek voltak(mármint törzsön belüli) azokat a tahitiek varrták rá James Cook tengerészeire, a brit haditengerészet nyilván tartotta a mintákat, a fedélzeteken profi tetoválók voltak, Samuel O’Relly mondta abban az időben:
„A tengerész tetoválás nélkül olyan, mint egy hajó grog nélkül: tengerre méltatlan”.
A törzsi motívumokat felváltották az európai minták, eleinte: pálmafék, madarak, hajók, horgonyok és pin up lányok készültek, elég világos: amit láttak útjaik során :D. A leszerelt tengerészek végül világ szerte a kikötőkbe költöztek és tetováló szalont nyitottak. 1891-ben Samuel O’Relly feltalálta az elektromechanikus tetoválógépet, ami lehetővé tette a művészek számára, hogy a tetoválásokat gyorsabban és kevésbé fájdalmas úton készítsék.
O Relly :
Sailor Jerry
Amerikában az 1950-es években kezdtek a tetoválások népszerűek lenni, motoros bandák, gengszterek, bűnözők körében is sajnos. Ezzel együtt járt az hogy a tetoválás elítélt dolog lett és jött a tévhit , hogy akin tetkó van az maffiózó :D. (Még mindig vannak ilyen felfogású emberek, engem többször a tetkóim miatt nem alkalmaztak pedig van olyan jogszabály hogy ezt figyelmen kívül KELL hagyni vagy büntetik a munkáltatót, na de ez mégsem létezik Magyarországon, csak elvileg...ahogy sok dolog csak elvileg... :D). Amikor kitört a hepatitisz járvány tömegével zártak be a szalonok , így akkor már nem csak gengszternek számítottál de hepásnak is. Akkoriban még éltek a nagyvárosi legendákban való dolgokban való vak hit utánanézés nélkül , így még a vérmérgezést is a tetoválásokhoz kötötték, ezzel riogatva a népet. A tetoválás egy időre be lett tiltva, 60-as években Lyle Tuttle tetoválóművész nem foglalkozott azzal hogy a tetoválás úgymond égő dolog és olyan kliensei voltak mint pl: Cher, Janis Joplin. az utóbbi években az oldcshool minták nem csak a bőrön, hanem ruhákon, desinger cuccokon és kb irattartótól kezdve a füzetekig mindenhol fellelhetőek!
Lyle Tuttle
(Ő nem Lyon Tuttle de Eva Longoria is nála varratott XD)
Nos a legismertebb minta tervező és tetováló nem más mint Ed Hardy, aki ebből a kultúrából merít. Remélem mindenki érti már, hogy miért idegesítő amikor valaki ilyen kis butuska kérdést tesz fel annak akin van tetoválás. Sajnos az emberek sajátja az, hogy annyira nagyképűek, hogy nem néznek utána semminek. Na de visszatérve, ki is az az Ed Hardy?
Don Ed Hardy
Ha hiszitek ha nem Ed Hardy egy Kaliforniai tetováló mester volt. 1945-ban született Kaliforniában. Művészeti iskolákat végzett, majd Sailor Jerrynél tanult meg tetoválni, már fentebb említettük, ő képviseli az Oldschool tetoválást jelenleg (még sokan mások de neki megy a legjobban). Majd japánba is eljutott, hogy tovább fejlessze a tetováló tudását, Horohide-től tanult, aki klasszikus japán tetováló mester. Sajátos stílust alakított ki amiben ötvözte a japánt és az oldschool-t.
1982-ben a feleségével öt könyvet publikáltak, majd huszonötté nőtte ki magát, természetesen a tetoválásokról írtak, a művészetéről és katalógusokat készítettek a saját munkáikról: Hardy és Jerry munkái voltak benne.
Manapság már nem nagyon tetovál, inkább tervezéssel, festéssel és rajzolással foglakozik, szokott tanulókat is fogadni. 2002-ben leszerződött egy Amerikai céggel akik ruhamárkát készítettek a mintái alapján, így született meg az Ed Hardy márka. 2004-ben Christian Audigier is belépett a csapatba mint tervező: Von Dutch-nál és Kenny Howard-nál is dolgozott. 2010-ben az IGP beauty is csatlakozott az Ed Hardy csapatához így lettek már Ed Hardy hajszárítók, hajvasalók , hajcsatok stb. Akit érdekel itt van a hivatalos oldal: KLIKK ,
Fontos még elmondanom, hogy külföldön jóval olcsóbb mint Magyarországon, itt legalább a kétszeres árat rárakják. Itt található egy magyar Ed Hardy blog: KATT
Aki kíváncsi megtekintheti Ed Hardy tetováló szalonját: NYIFF
Tehát Ed Hardy nem csak márka hanem egy éppen hatvanas éveiben járó tetováló mester és nem ő szülte azt a stílust, ami rákerül a különböző kiegészítőkre. Az Oldcshool tetoválást nagyon sok fajta tetoválómester varrja és készíti. Én se mondom minden gatyára hogy Levis ami farmer, vagy minden idősebb nőre, hogy: anyu. Az Ed Hardy meghódította a sztárokat is (áraik is kb olyanok XD) : Madonna, Lenny Kravitz, Steven Tyler, Eva Longoria, Fergie, Robbie Williams, Heidi Klum, de még maga Tommy Hilfiger is Ed Hardy sapkában jelent meg! Ami sajnálatos, hogy a hamisítás hihetetlen mértékben kezdett növekedni, már lassan olyan ciki mint a Tescos FILA táska, amikor én is hasonló cuccokban mászkáltam:
Áh, biztos nem eredeti! -súgtak össze többen jól hallhatóan a szemem láttára, de nem nagyon érdekel :D. Lesz még egy cikkem egy másik márkáról is ami annyira nem ismert mint az Ed Hardy, de szintén tetoválásokkal foglalkozik. Bele telleném ebbe is, de már így is túkl hosszú! Remélem végre tisztáztam a félreértést! :P Akit érdekel az Interjúm a kedvenc tetoválómmal el tudja olvasni a cikket ezen a linken: LINK.
Jujj, de jók ezek a pin-up-os & matrózos képek! Ki tudnám velük tapétázni a lakást. ^_^
VálaszTörlés-CHarlotte:
VálaszTörlésJaj nekem is nagyon tetszenek <^
Az a majmócás kép nagyon horzsol! :D "Aloha" :D
VálaszTörlésMondjuk ilyen témákat nem varratnék magamra, de van, akinek jól áll.
-G:
VálaszTörlésNa ebben a cikkben volt para a hepatitisz szó! :DDDD